360° Enerji ×

10

TEMMUZ2019
BU OTOBAN GÜNEŞ ENERJİLİ BİR OTOBAN!

Almanya'daki federal otoyolları olarak bilinen otobanlar, sadece ülke için değil doğa için de sevindirici bir projeye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Hız sınırının olmadığı otobanlarda yüksek oranda salınan karbondioksit gazının çevreye ciddi zarar vermesi nedeniyle Alman ve Avusturyalı araştırmacılar, Almanya’nın % 2,6’sını kapsayan yoğun otoban ağına çevreye yardımcı olmak için yeşil bir projeye imza atma kararı aldılar.

 

Otobanda uzanan kanopiler üzerine güneş enerjisi sistemlerinin entegre edilerek, Almanya'nın temiz enerji geçişine katkıda bulunulması amacıyla üç yıllık bir proje başlattılar.

 

Almanya'daki Fraunhofer Güneş Enerjisi Sistemleri Enstitüsü'nün (ISE) başkanı Martin Heinrich'e göre, yılda 47TWh civarında temiz enerji üretecekler. Bu güneş enerjisi de ülkenin elektrik ihtiyacının %9’unu karşılayacak.

 

Otobandaki bu güneş kanopilerini inşa etmenin maliyeti henüz tam olarak belli değil, ancak en iyi tahminler, bunların metrekare başına 300 Euro veya 355 Amerikan doları olacağı yönünde.

 

 

Kaynak: https://www.rechargenews.com/transition/solar-panel-covered-autobahn-could-speed-german-energy-transition/2-1-854215