360° Enerji ×

10

TEMMUZ2019
COVID-19 YENİLENEBİLİR ENERJİYİ NASIL ETKİLİYOR!

COVID-19 pandemik bir salgın olarak tüm Dünyada yayılmasının ve merkez bankalarının durgunluk tahminleri yayınlamasının ardından petrol fiyatlarında 1987 yılından bu yana en büyük düşüş yaşandı.

Koronavirüs gibi öngörülemeyen olaylar ortaya çıktığında küresel piyasada yaşanan dalgalanmalar ve ülke ekonomilerinin yaşadığı krizler, bir kez daha fosil kaynaklara olan bağımlılığımızı göstermiş oldu.

İklim değişikliğinden salgın hastalıklara kadar birçok küresel kriz riskine karşı korunmak için sadece kısa vadeli nakit enjeksiyonları değil; petrol ve doğal gaza bağlı olmayan, enerji ihtiyacını kendi yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayan ekonomik altyapılar gerekiyor.

Ancak mevcut politika yapıcılar, fosil yakıtlara karşı içsel ve tarihsel bir önyargı ile büyük nakit enjeksiyonları ve kurtarma operasyonlarıyla petrol üreticilerini yaşam çizgisinde tutmaya devam etmekte.  Kurtarma operasyonları bunun yerine, bir karbon giderme stratejisi ve ülkeleri düşük karbonlu, depolama teknolojisiyle yüksek esnekliğe sahip temiz ve yenilenebilir kaynaklara geçiş stratejisi etrafında yapılandırılabilir. Uzun vadede bu ekonomiler, sınırlı ve volatilitesi yüksek fosil kaynakların arkasına inşa edilen ekonomilerden daha dayanıklı olacak, koronavirüs benzeri yıkıcı krizlere karşı direnç gösterecektir.